[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Pecet od nowa: najlepsze programy i poradyNowy komputer i co dalej?

Masz nowy komputer lub dopiero co zainstalowałaś świeży system? Oto porady dla ciebie. Wiedz, że komputer po wyjęciu z pudełka nie pracuje tak, jak powinien. Nie ma też zainstalowanych najlepszych aplikacji. Często nie jest nawet w pełni zabezpieczony! W przeciwieństwie do wielu sprzętów, które po podłączeniu do prądu są gotowe do pracy, pecet wymaga szczególnego potraktowania. Trzeba go bowiem możliwie najlepiej skonfigurować.



Powinnaś zatroszczyć się o to, aby system był zabezpieczony i działał szybko. Podpowiem, jakich programów użyć, aby zyskać pełne bezpieczeństwo, porównywalne do tego, jakie zapewniają komercyjne pakiety Internet Security. Nasz pakiet będzie jednak w pełni darmowy!

W opisie podpowiadam też, jak stworzyć płytę awaryjną, czyli obraz systemu. Wyjaśniam ponadto jak całkowicie wyczyścić twardy dysk lub pendrive. Zanim sprzedasz lub oddasz stary PC, powinnaś skorzystać ze specjalnego programu do czyszczenia. W przeciwnym razie twoje pliki być może będzie się dało łatwo odzyskać! Wolałbyś tego uniknąć, prawda?

Poza tym podpowiadam jak zoptymalizować system operacyjny. Wyłącz odpowiednie usługi, zmień wygląd i włącz kilka przydatnych funkcji, które domyślnie są wyłączone. Poznaj też świetny i bezpłatny program do backupu.

W opisach znajdziesz również test najnowszych i najpopularniejszych przeglądarek. Okazuje się, że mamy nowego lidera! Jest nim Opera.

A gdyby tego było mało, mamy dla ciebie jeszcze pakiet startowy, czyli świetne i bezpłatne programy, które warto zainstalować. Opisuję nawet wygodny sposób na to, aby instalacja aplikacji przebiegła komfortowo. Na końcu z kolei podpowiadam, co możesz zrobić ze starym komputerem.

W instrukcji dowiesz się:

·         Jak przeprowadzić porządki na dysku

·         Jak zoptymalizować system operacyjny

·         Jak skompletować własny pakiet Internet Security za darmo

·         Jak przygotować obraz systemu

·         Jak przygotować się do backupu danych

·         Jak wybrać najlepszą przeglądarkę WWW (testy nowych przeglądarek!)

·         Jakie programy zainstalować (najlepsze narzędzia za darmo)

·         Jak całkowicie wyczyścić pendrive i twardy dysk

·         Co zrobić ze starym PC?

Mamy nadzieję, że opis okaże się przydatny.

Odchudź interfejs i wyłącz odpowiednie usługi

Domyślnie skonfigurowany Windows oferuje efekty wizualne, które nie niosą żadnych praktycznych korzyści dla użytkownika i niepotrzebnie pochłaniają zasoby komputera. Warto wyłączyć niektóre wodotryski i zyskać dzięki temu większą wydajność.

Po pierwsze, wyłącz boczny pasek narzędziowy, jeśli go nie używasz. Po drugie, wyłącz interfejs Aero - już po tych dwóch krokach odzyskasz nieco zasobów.         Aby wyłączyć Aero, kliknij na pulpicie Personalizuj i w nowo otwartym oknie wybierz Podstawowy Windows 7. Podobną czynność możesz wykonać w Windows Vista.

Wybierz się do Personalizuj…


…i włącz kompozycję Podstawowy Windows 7
 

Kiedy już zainstalujesz jakieś programy, powinnaś sprawdzić, czy niektóre z tych aplikacji nie pracują czasem w tle i niepotrzebnie pochłaniają cenne zasoby systemowe wtedy, gdy ich nie używasz. To bez wątpienia spowalnia system. Pewne aplikacje uruchamiają się wraz z nim, co ma sprawić, że w razie potrzeby będziesz mógł je włączyć w krótszym czasie. Niestety, jest to gra nie warta zachodu - narzędzia włączają się dzięki temu niewiele szybciej (czasem różnicy nie widać wcale), natomiast nieustannie zajmują zasoby.

W Windows Vista lub 7 wpisz w menu Start "msconfig" w polu Wyszukaj programy       i pliki i wciśnij [Enter]. Kolejno w oknie Konfiguracja systemu wybierz zakładkę Uruchamianie. Teraz zobacz, jakie programy startują wraz z Windows i wyłącz te, które twoim zdaniem nie powinny tego robić. Pamiętaj, by zwracać uwagę na to, co wyłączasz. Dobrze przyjąć zasadę "nie jestem pewna, to nie wyłączam".

W oknie Konfiguracja systemu możesz wyłączyć programy, które startują wraz z nim
 

Warto również wyłączyć niepotrzebne usługi. W menu Start w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz "services.msc" i wciśnij [Enter]. O ile okno Konfiguracja systemu wygląda na proste, Usługi są już dość skomplikowane. Aby dowiedzieć się, jaką usługę można wyłączyć, sprawdź listę Black Vipera. Dowiesz się tam, jakie usługi z Windows 7 możesz wyłączyć lub zmienić ich działanie, aby system pracował wydajniej. Dzięki temu będziesz mógła skonfigurować go w optymalny sposób - tak, by używał tylko tych usług, które są ci potrzebne.

Wyłącz też usługi, które nie są ci potrzebne
 

Niestety podana wyżej strona jest po angielsku, niemniej podstawowa znajomość tego języka powinna wystarczyć. Ustawianie poszczególnych usług może ci jednak zająć dłuższą chwilę, dlatego zarezerwuj sobie odpowiednio dużo czasu na to zdanie.

 

Czym jest lista Black Viper?

Są tam opisane usługi z domyślnej instalacji Windows 7. Serwis oferuje spis usług        z wszystkich wersji "siódemki". Jeśli chciałbyś ustawić je w optymalny sposób, wybieraj ustawienia z kolumny "Tweaked", niemniej musisz zwracać uwagę na to,       że jest to poważne integrowanie w systemowe usługi. Dlatego niezbędne jest, abyś przeczytała opis danej usługi i upewnił się, czy jej potrzebujesz, czy nie.

Przyspiesz system

Windows, zwłaszcza Windows 7, to bardzo dobre oprogramowanie. Nowoczesny system, przynajmniej według Microsoftu, powinien jednak ładnie wyglądać. Dlatego domyślnie Vista czy 7 oferowane są z włączonym interfejsem Aero, czy też ładną tapetą. Jako użytkownik musisz zdecydować, czy zależy ci na atrakcyjnym wyglądzie, czy stawiasz przede wszystkim na wydajność.

Oto kilka porad, które mają na celu zwiększenie wydajności koszem utraty ładnego wyglądu:

·         Nie używaj gadżetów systemowych. Wyglądają ładnie i czasem oferują też przydatne funkcje, niemniej niemal zawsze możesz je uzyskać w inny sposób. Zdecydowanie powinieneś też wyłączyć boczny pasek narzędziowy.
 

·         Wyłącz interfejs Aero, o czym pisałem już wcześniej
 

·         W menu Start kliknij na Komputer prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Następnie w nowo otwartym oknie kliknij na Zaawansowane ustawienia systemu (po lewej stronie). Pojawi się kolejne okno: tutaj udaj się do zakładki Zaawansowane i wybierz Ustawienia przy polu Wydajność. Następnie kliknij na Dopasuj do najlepszej wydajności. Uwaga: ta funkcja spowoduje, że system będzie wyglądać niezbyt atrakcyjne. O ile motyw "Podstawowy Windows 7", czyli wyłączone Aero prezentuje się jeszcze całkiem nieźle, tak opisywana wyżej funkcja sprawi, że system może przypominać starsze edycje Windows. Funkcję Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności polecam przede wszystkim użytkownikom, którzy mają wolniejsze PC i np. netbooki.



 

·         Wyłącz GUI, czyli animowany pasek widoczny podczas ładowania się systemu. Dzięki temu komputer może uruchamiać się szybciej. W menu Start wpisz "msconfig", udaj się do zakładki Rozruch i zaznacz opcję "Rozruch bez interfejsu GUI". Zatwierdź zmiany przyciskiem OK.


 

·         Zwiększ wydajność w grach poprzez mały trik. Na pliku wykonywalnym danej gry (.exe) kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Właściwości. Następnie udaj się do zakładki Zgodność i z dostępnych tam funkcji zaznacz "Wyłącz kompozycje wizualne", " jak i Wyłącz kompozycje pulpitu" (w Windows 7). Dzięki temu wyłączysz efekty Aero wtedy, gdy akurat grasz - to dla osób, które lubią Aero, ale zależy im na wydajności. W ten sposób pozbawiasz się efektownego interfejsu tylko w czasie gry, czyli wtedy, gdy nie jest ci on potrzebny.

Dodatkowe porady:

·         Jeśli masz pod ręką szybki pendrive, włóż go do portu USB i skorzystaj           z funkcji ReadyBoost. Dzięki temu zwiększysz nieco wydajność systemu. Pamiętaj tylko, że pendrive musi być na stałe podłączony do komputera - tylko wtedy może działać technologia ReadyBoost.
 

·         Udaj się do Opcji zasilania i ustaw plan Wysoka wydajność, zwłaszcza jeśli pracujesz na laptopie podłączonym do zasilacza. Z kolei gdy komputer działa na baterii, zmień plan na Zrównoważony lub Oszczędzanie energii - wówczas kosztem wydajności zyskasz dodatkowe cenne minuty z dala od gniazdka elektrycznego.

Przeprowadź porządki na dysku

Producenci komputerów instalują różnego typu oprogramowanie na całkowicie nowych pecetach. Czasem zdarza się, że gratisowe aplikacje są przydatne, ale najczęściej albo są to wersje próbne (czasowe) popularnych programów, albo - najprościej rzecz ujmując - bezużyteczne śmieci. Wędrują na twój nowy PC pod przykrywką "dobre i darmowe", ale tak naprawdę producenci robią to przede wszystkim po to, by uzyskać pieniądze od twórców oprogramowania.

Aby pozbyć się kiepskich i niepotrzebnych aplikacji skorzystaj z narzędzia Revo Uninstaller. Przeczytaj poradę "Usuwaj programy w optymalny sposób" i szybko pozbędziesz się niechcianego oprogramowania. I pamiętaj: nigdy nie usuwaj programów przy pomocy systemowego narzędzia. Zawsze korzystaj z Revo Uninstallera.

Revo Uninstaller oferowany jest z polskim interfejsem i jego obsługa jest łatwa.          Aby usunąć jakiś program, skorzystaj z funkcji Deinstalator.

Do wyboru będziesz miał kilka trybów - wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada (polecamy Rozszerzony).

Program oferuje również interesujące narzędzia, np. Narzędzia Windows (przydatne funkcje systemowe). Ma też interesujący "Tryb łowcy", czyli interesującą funkcję do polowania na aplikacje, jakich chcemy się pozbyć. :-)

Pobierz:

Aby pozbyć się kiepskich i niepotrzebnych aplikacji skorzystaj z narzędzia Revo Uninstaller, o której masz w opisie. Przeczytaj poradę "Usuwaj programy                      w optymalny sposób" i szybko pozbędziesz się niechcianego oprogramowania.         I pamiętaj: nigdy nie usuwaj programów przy pomocy systemowego narzędzia. Zawsze korzystaj z Revo Uninstallera.

CCleaner:

 

Od lewej: Możesz usunąć niepotrzebne dane z kilku przeglądarek jednocześnie, Program oferuje też kilka ustawień do skonfigurowania 

Kasowanie tymczasowych plików internetowych, czyszczenie historii, usuwanie ciasteczek, czyszczenie schowka systemowego, wyszukiwanie potencjalnych problemów w zakresie brakujących plików współdzielonych DLL, nieprawidłowych rozszerzeń plików, itd. CCleaner to świetny program do przeprowadzania porządków. Warto korzystać z niego regularnie.

Pobierz:
 

Chcąc zachować czysty i szybki system, od czasu do czasu przeprowadzaj również porządki za pomocą CCleanera. Program pozwala w łatwy sposób pozbyć się tymczasowych plików internetowych, ciasteczek (cookies), historii, ostatnio wpisywanych adresów, plików Index.dat i wielu, wielu innych, co w rezultacie zwiększa wydajność komputera. Dzięki niemu możesz również skonfigurować Autostart czy funkcję Przywracanie Systemu.

 

 

Zabezpiecz się i pobierz aktualizacje

Jeśli chcesz zabezpieczyć swój system operacyjny w sposób kompleksowy, czyli zyskać pełną ochronę przed różnego typu szkodnikami, wybierz pakiet zabezpieczający Internet Security.
Jeśli nie chcesz płacić za bezpieczeństwo, ponieważ nie używasz komputera do celów zarobkowych, możesz zbudować pakiet Internet Security samodzielnie. Będziesz potrzebowała: antywirusa, skutecznej zapory sieciowej               i narzędzia do wykrywania zaufanych stron WWW oraz czegoś do zwalczania spyware'u. Dodatkowo przyda się menedżer haseł i kontrola rodzicielska.

Polecane narzędzia do stworzenia pakietu Internet Security:

Antywirus
Avast! Home Edition


Jeden z najlepszych bezpłatnych antywirusów. Ma polskojęzyczny i przejrzysty interfejs, więc jest łatwy w obsłudze. Zajmuje też jedno z czołowych miejsc w rankingach opracowywanych przez niezależne organizacje, takie jak AV-Test czy AV-Comparatives. Program oferuje skanowanie w czasie rzeczywistym, skanowanie poczty e-mail, ochronę komunikatorów i kwarantannę. Radzi sobie także z ochroną przed oprogramowaniem szpiegującym i rootkitami. Dodatkowo działa automatycznie - po instalacji będziesz mogła o nim zapomnieć. Pamiętaj tylko, aby przeprowadzić darmową rejestracje na stronie producenta. To konieczne: w ciągu 30 minut od założenia konta otrzymasz klucz licencyjny, który zapewni dostęp do automatycznych aktualizacji na cały rok. Po upływie tego czasu będziesz musiała go odnowić.

Najnowszy avast ma odświeżony interfejs obsługi

Firewall
Comodo Internet Security


Zestaw składa się z popularnego i bardzo dobrego firewalla oraz programu antywirusowego. Podczas gdy antywirus jest co najwyżej dobry, firewall jest świetny, a użytkownik może zainstalować te komponenty oddzielnie. Polecamy instalację firewalla, natomiast walkę z wirusami lepiej zostawić avastowi. Sam firewall jest bardzo dobry dla początkujących (łatwość obsługi), niemniej zawiera także sporo opcji dla zaawansowanych użytkowników. Każdy będzie zadowolony.

Sprawdzanie reputacji stron
McAfee SiteAdvisor


Zadbaj o to, by wchodzić tylko na zaufane witryny. Pomoże ci w tym narzędzie firmy specjalizującej się w bezpieczeństwie, McAfee. Aplikacja współpracuje z przeglądarkami Internet Explorer i Firefox. Po instalacji szybko zobaczysz na czym polega jej fenomen: wpisz coś w Google i przekonaj się, które strony są bezpieczne. Przy każdym odsyłaczu znajdziesz ikonkę: zielona jest dobra, żółta to przestroga, że występują niewielkie problemy z zabezpieczeniami, natomiast czerwona kategorycznie odradza, by wchodzić na daną stronę.

SiteAdvisor to przydatne narzędzie do sprawdzania reputacji stron WWW



Do walki z malware
Malwarebytes Anti-Malware


Do zwalczania złośliwego oprogramowania Anti-Malware jest niezastąpiony. Szybko skanuje i pozbywa się wszelkiego malware'u z komputera. Zainstaluj go i wówczas zyskasz pewność, że trojany, robaki, rootkity, dialery i inne szkodniki nie trafią na dysk twardy twojego PC. Aplikacja codziennie pobiera aktualizacje i jest łatwa w obsłudze (j. polski). To kolejny składnik pakietu IS, jaki możesz skompletować za darmo.

Menedżer haseł
LastPass Password Manager


Solidny menedżer haseł, który obsługuje różne systemy operacyjne i różne przeglądarki WWW. Obsługa jest prosta: podajesz hasła do ulubionych serwisów        i zabezpieczasz je hasłem głównym. Później LastPass automatycznie wypełnia wszelkie foromularze i nie musisz się już logować do poszczególnych witryn.           To bardzo przydatne narzędzie, gdy masz konta w wielu serwisach i stosujesz - tak,       jak radzą eksperci ds. bezpieczeństwa - różne hasła do każdego z nich.

Zakładanie konta w menedżerze haseł LastPass

Kontrola rodzicielska
KidZui


Dzieci korzystający z KidZui mogą oglądać ulubione wideo na YouTube, oceniać poszczególne treści, dzielić się opiniami z innymi młodymi internautami,          a ponad wszystko - używać łatwego narzędzia, z dużymi przyciskami                    i kolorowym interfejsem. KidZui wygląda poniekąd jak przeglądarka internetowa, niemniej to zamknięty system: dostępne treści zostały wcześniej zaakceptowane przez redaktorów. Dla dzieci polecamy także , czyli wyszukiwarkę i katalog stron dla najmłodszych.

Pobierz aktualizacje



Wcześniej czy później twój nowy PC poinformuje, że są dostępne aktualizacje do systemu. Powinieneś je pobrać. W zależności od wersji twojego systemu, aktualizacji może być mało lub dużo. Niezależnie od ilości, pobierz je i zainstaluj. Następnie uruchom ponownie komputer. Kiedy będziesz miał wszystkie aktualizacje, przejdź do następnego kroku z poradnika. Pamiętaj też, by pobierać i instalować aktualizacje gdy tylko zostaną udostępnione.

Przygotuj obraz systemu

Kiedy wydarzy się coś strasznego i system ulegnie nieodwracalnej usterce, niektórzy sięgają wtedy po płytę instalacyjną Windows i wykonują popularny "format C". Wówczas muszą od nowa instalować ulubione programy i pobierać mnóstwo aktualizacji. O wiele lepszą metodą jest przygotowanie kopii zapasowej systemu, swoistego "ducha", którego będziesz mógł przywrócić w razie awarii. Dzięki temu odzyskasz nie tylko sprawny system, ale system już ze wszystkimi aktualizacjami i ew. innymi plikami.

Dlatego radzę wykonać kompletną kopię dysku C: (lub tego, na którym zainstalowałeś system). Do tego celu możesz użyć narzędzia wbudowanego          w systemie, ale tylko wtedy, gdy masz odpowiednią wersję. W przypadku Visty Business lub Ultimate możesz skorzystać z Kompletnego backupu PC (Complete PC Backup), natomiast użytkownicy Windows 7 Home Premium mają do dyspozycji Kopia zapasowa/Przywracanie, gdzie można stworzyć obraz systemu.



Kiedy stworzysz już obraz systemu, zapisz go na płycie DVD (jeśli się zmieści) lub zewnętrznym dysku bądź pojemnej pamięci flash USB. Przyda się, gdy będziesz         w opałach.

Jeśli twoja wersja systemu nie oferuje narzędzia do tworzenia stosownej kopii, możesz skorzystać z komercyjnego programu , albo z .


Pobierz:

 Przygotuj się na backup

Przeprowadzanie backupu online jest wygodne, ale tylko wtedy, gdy masz naprawdę szybkie połączenie. W Polsce większość użytkowników nie ma na tyle szybkich łączy, aby pozwolić sobie na regularne wykonywanie backupu online. Jest to zbyt czasochłonne, a przez to irytujące. Ponadto ta opcja zazwyczaj jest płatna, bo za darmo możemy otrzymać tylko kilka gigabajtów przestrzeni dyskowej. To za mało, aby przygotować kopie zapasowe wszystkich ważnych plików.

Tutaj jedna uwaga: dla niektórych osób "ważne pliki" to tylko dokumenty z pracy i e-maile, podczas gdy inni uważają za nie wszystkie filmy i kolekcję muzyki. Jak nietrudno się domyślić, ta druga opcja może zajmować nawet setki gigabajtów.

Dlatego polecamy backup lokalny, czyli na zewnętrzny twardy dysk. Jest bardziej uniwersalny. , które świetnie spiszą się w tym zadaniu, a na jeden z nich mamy nawet rabat dla czytelników. Część z nich oferuje również oprogramowanie, które ułatwia backup. Jeśli masz już swój zewnętrzny dysk, skorzystaj z bezpłatnego programu Cobian Backup. Ma polskojęzyczny interfejs i łatwo go skonfigurować.

Pobierz:


Jeśli masz kilka komputerów, rozważ wykorzystanie aplikacji do synchronizowania plików pomiędzy nimi, która dodatkowo jest dobra do backupu. Jesteśmy zwolennikami programu Dropbox. Za darmo oferuje 2 GB, jest niezwykle łatwy w obsłudze i szybki w działaniu. Przechowuj na nim tylko te ważne pliki, bez których nie możesz się obejść i do których dostęp potrzebny jest ci na każdym z posiadanych PC.

Pobierz:

Wybierz najlepszą przeglądarkę

Jeśli spojrzymy na udział procentowy w Polsce, liderem jest Firefox.                        Z tej przeglądarki korzysta ponad 50 proc. internautów, natomiast na drugim miejscu jest Internet Explorer 7, z wynikiem 13,37 proc. (dane z serwisu Ranking.pl). Aplikacja jest łatwa w obsłudze, nie zajmuje dużo pamięci i można do niej pobrać mnóstwo wtyczek, dzięki czemu każdy dostosuje tę przeglądarkę do własnych potrzeb.

Na Internet Explorerze i Firefoksie świat przeglądarek się jednak nie kończy.              ...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • jajeczko.pev.pl